oferta
HoliDent
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Spis treści
Zacznij leczenie
Profilaktyka stomatologiczna - czyli jak właściwie dbać o zęby?
Na skuteczną profilaktykę składają się:
- Właściwe szczotkowanie i codzienna higiena – zęby powinno się myć w miarę możliwości po każdym posiłku. Zapobiegamy w ten sposób odkładaniu się szkodliwej dla szkliwa płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w niebezpieczny kamień.
- Regularne wizyty kontrolne
- Higienizacja
- skaling
- piaskowanie
- polerowanie, które zapobiega ponownemu osadzaniu się płytki nazębnej i sprawia, że zęby stają się przyjemnie gładkie,
- fluoryzacja,
- instruktaż, podczas którego higienistka udziela szczegółowych wskazówek, jak czyścić zęby, jak dobrać szczoteczkę i pastę do zębów, jak używać nici dentystycznych i irygatora; sposób, w jaki dbamy o zęby i dziąsła w domu, ma ogromny wpływ na ich kondycję!
- Lakowanie i lakierowanie – podczas lakierowania nakłada się lakier z wysoką zawartością fluoru na nienaruszone zmianami próchniczymi, osadem czy kamieniem zęby. Lakowanie polega na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym preparatem, który chroni je przed powstawaniem próchnicy. Lakowanie przeprowadza się najczęściej u dzieci.
Usuwanie kamienia nazębnego: skaling i piaskowanie
Jak poradzić sobie z kamieniem nazębnym, który przyczynia się do wielu chorób zębów i przyzębia? Zapraszamy na skaling!
Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego z wykorzystaniem ultradźwięków. Z reguły jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i nie wymaga znieczulenia, ale jeśli pacjent tego potrzebuje, proponujemy skorzystanie ze znieczulenia miejscowego. Podczas zabiegu kamień nazębny jest rozbijany przez ultradźwięki i usuwany z jamy ustnej. Kolejnym etapem jest piaskowanie, w którego trakcie drobny piasek usuwa pozostałości kamienia i przy okazji redukuje niektóre przebarwienia bez niszczenia szkliwa.
Ostatnią fazą higienizacji zębów jest kontrola efektów zabiegu, polerowanie oraz fluoryzacja. Polega ona na pokryciu powierzchni zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru, który ma za zadanie zniwelować przejściową nadwrażliwość oraz wzmocnić i uodpornić szkliwo na działanie bakterii próchnicotwórczych.
Każda wizyta higienizacyjna to również szczegółowy instruktaż higieny domowej. Bez właściwych zabiegów domowych oczyszczania zębów z płytki nazębnej nie uzyskamy dobrych i trwałych efektów. Higienistka pomoże dobrać szczotkę do zębów i nauczy właściwej techniki szczotkowania, nauczy posługiwania się nitką dentystyczną, bez której nie usuniemy płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych, doradzi przy wyborze irygatora lub szczoteczek międzyzębowych w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dodatkowo higienistka ustali, jak często powinny odbywać się zabiegi higienizacyjne i na życzenie pacjenta przypomni o zbliżającym się terminie kolejnego zabiegu higienizacji.
Regularne kontrole i zabiegi higienizacji wpływają na kondycję zębów i dziąseł. Zapobiegają one próchnicy oraz przyczyniają się do tego, że wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne będą trwalsze. Warto dbać o zdrowe dziąsła, ponieważ zapalenie tkanek przyzębia to bardzo częsta przyczyna utraty zębów u dorosłych. Ważne jest, aby nie bagatelizować takich sygnałów jak narastający ból czy krwawienia z dziąseł, ruchomość, przemieszczanie się zębów.
W naszym gabinecie zabiegami higienizacyjnymi zajmuje się:
Magdalena Jabłońska – dyplomowana higienistka
Zabiegi wykonują
Dypl. Higienistka MAGDALENA JABŁOŃSKA
Powiązane zabiegi
Godziny otwarcia
Poniedziałek 08:00 - 19:00
Wtorek 08:00 - 19:00
Środa 09:00 - 18:00
Czwartek 09:00 - 18:00
Piątek 08:00 - 14:00
Sobota - Zamknięte
Niedziela - Zamknięte