oferta
HoliDent
Leczenie starcia zębów
Spis treści
Zacznij leczenie
Leczenie starcia zębów
Kluczową kwestią w leczeniu jest dokładna diagnostyka pozwalająca określić przyczynę problemu. Nadmiernie starte zęby mogą być następstwem obecności węzłów urazowych, nieprawidłowego ustawienia zębów czy parafunkcji (zaciskania, zgrzytania zębam, czyli bruksizmu). Ścieranie zębów może być również objawem tzw. choroby okluzyjnej. Jest ona skutkiem nieprawidłowej relacji szczęki i żuchwy, czemu towarzyszy napięcie mięśni narządu żucia i nieprawidłowa praca stawów skroniowo-żuchwowych.
Objawami mogą być właśnie: starte zęby, kruszące się wypełnienia, odłamane fragmenty szkliwa, czasem nawet złamane korony zębów, a także bóle głowy, bóle napiętych mięśni, czy też trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych. Proces może się nasilać prowadząc do niszczenia, a z czasem również do utraty zębów.
Leczenie starcia zębów to proces wieloetapowy, poprzedzony zawsze dokładną diagnostyką po to, aby rozpoznać przyczynę problemu i następnie zaplanować leczenie. Często jest to leczenie wielospecjalistyczne i wymaga współpracy protetyka z ortodontą, chirurgiem czy periodontologiem. Zazwyczaj zaczynamy od leczenia szynami, które przygotowują pacjenta do procedur odtwórczych.
W celu odbudowania startych zębów wielokrotnie wykorzystujemy materiał kompozytowy, który odtwarza prawidłowy kształt zębów. Tzw. “bonding” umożliwia w sposób najmniej inwazyjny i najbardziej ekonomiczny odtworzyć właściwe warunki zgryzowe. Przy bardziej zniszczonych zębach stosujemy tzw. nakłady lub korony, wykonywane w laboratorium protetycznym i cementowane do zniszczonych zębów. Jeżeli chcemy odtworzyć naprawdę piękny uśmiech, proponujemy wykonanie licówek ceramicznych. W HoliDent dokładamy wszelkich starań, żeby spojrzeć na pacjenta kompleksowo i indywidualnie.
Ścieranie zębów jest objawem poważnej i uciążliwej choroby okluzyjnej. Leczenie starcia zębów to nie tylko likwidacja uszkodzenia szkliwa, ale również dokładne zdiagnozowanie zgryzu i jego nieprawidłowości. Samo zlikwidowanie objawów nie przyniesie pacjentowi ulgi długoterminowo. W naszych gabinetach dokładamy wszelkich starań, by spojrzeć na problem pacjenta całościowo i interdyscyplinarne.
Ścieranie zębów - przyczyny
Przyczyną nadmiernego ścierania zębów są powstające w jamie ustnej tzw. węzły urazowe. Są to anomalia w budowie lub ustawieniu zębów, które prowadzą do zaburzeń zgryzowych.
Zaliczamy do nich:
- zbyt wysokie plomby,
- zęby źle ustawione w łuku z powodu wady ortodontycznej,
- zęby rozchwiane lub nadmiernie wysunięte w skutek braku zęba przeciwstawnego,
- wyrzynające się „ósemki”.
Efektem wystąpienia chociażby jednej takiej anomalii jest nadmierne ścieranie zębów pękanie szkliwa, a nawet całych koron zębowych. Dochodzi do nieprzyjemnych w skutkach stanów zapalnych przyzębia. Stany zapalne są o tyle niebezpieczne, że w sytuacji zmniejszonej odporności na skutek niewłaściwego odżywiania, stresującego trybu życia, awitaminozy, czy chorób towarzyszących, mogą prowadzić do zakażeń okolicznych tkanek, narządów, a nawet całych układów.
Zaburzenie w pracy stawów skroniowo-żuchwowych stopniowo pogarsza samopoczucie pacjenta – pojawiają się bóle głowy, migreny, bóle karku, pleców oraz szumy uszne. Dochodzi do zniszczenia nie tylko uzębienia, ale całego układu kości, stawów oraz mięśni biorących udział w żuciu.
Jak rozpoznać bruksizm?
Schorzenie to najsilniej daje o sobie znać podczas snu i odpoczynku. Dochodzi wówczas do zgrzytania zębami oraz ich regularnego nadmiernego i patologicznego ścierania. Nieleczony bruksizm jest groźny nie tylko dla samych zębów, ale także przyczynia się do wspomnianych wcześniej, nieprzyjemnych dla pacjenta schorzeń.
Charakterystyczne objawy bruksizmu to:
- trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ziewania lub gryzienia,
- kwadratowy kontur twarzy wynikający z nadmiernego rozbudowania mięśni żwaczy,
- bóle głowy, szyi, karku, pleców oraz okolic oczu,
- widoczne na powierzchni zębów ukruszenia i starcia oraz żółte plamki świadczące o uszkodzeniu szkliwa,
- nadwrażliwość zębów na różne bodźce,
- zaburzona linia uśmiechu.
Odbudowa startych zębów
Leczenie startych zębów polega na kompleksowym podejściu do leczenia. Rozpoczyna się od nałożenia specjalnych nakładek, które rozciągają napięte mięśnie oraz przywracają prawidłową pozycję żucia. Następnie przeprowadzana jest odbudowa startych zębów. Procedurę kończy się specjalną techniką addycyjną, która oszczędza starte zęby, dzięki czemu nie ma konieczności ich piłowania.
Powiązane zabiegi
Godziny otwarcia
Poniedziałek 08:00 - 19:00
Wtorek 08:00 - 19:00
Środa 09:00 - 18:00
Czwartek 09:00 - 18:00
Piątek 08:00 - 14:00
Sobota - Zamknięte
Niedziela - Zamknięte